Pierwsze skojarzenie ze słowem „alkomat” to oczywiście policyjna kontrola trzeźwości. Trudno się nie zgodzić, iż jest to słuszne skojarzenie, jednak kontrolę można przeprowadzić także na własną rękę, w domowych warunkach. Na rynku dostępnych jest dziś wiele alkomatów do użytku prywatnego. Rodzi się jednak pytanie, jak wybrać odpowiedni alkomat i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Podział alkomatów

Najczęściej alkomaty dzieli się na trzy grupy: z sensorem półprzewodnikowym, elektrochemicznym i spektrofotometrycznym. Sensor półprzewodnikowy montowany jest w urządzeniach z niższej półki, które cechują się się co prawda trafnym pomiarem, ale tylko w odpowiednich warunkach. Wystarczy bowiem zapalanie papierosa lub zażycie leku, aby alkomat wskazał fałszywe wartości. Najbardziej powszechne są alkomaty wyposażone w sensor elektrochemiczny, często używane przez policję. W przypadku tego typu alkomatów wyniki badań nie są zakłócane przez inne substancje. Najdokładniejszych wyników oczekiwać można po alkomatach z sensorem spektrofotometrycznym, lecz ich cena jest wyraźnie najwyższa.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W alkomatach do użytku domowego, i nie tylko, ważna jest wielkość czujnika, gdyż od tego zależy dokładność wskazań. Im większy rozmiar, tym bardziej precyzyjne będą wyniki badań, ponieważ próbka powietrza pobierana do analizy jest zwyczajnie obszerniejsza.

Kolejny ważny aspekt to czujnik przepływu powietrza. Zadaniem tego elementu jest sprawdzenie, czy ilość powietrza wdmuchanego do alkomatu jest wystarczająca (około 1,2 litra), gdyż tylko wtedy wartości wskazane na wyświetlaczu urządzenia uznać można za prawidłowe. Niestety nie wszystkie alkomaty wyposażone są we wspomniane czujniki, dlatego warto zwrócić na to uwagę przy zakupie.

Wbrew pozorom, nie każdy alkomat posiada wyświetlacz. Co prawda formę wyświetlacza przejmują diody wskazujące zakres, ale rozwiązanie to jest mniej dokładne, niż wartość liczbowa widniejąca na malutkim ekranie. Wskazane jest, aby alkomat posiadał wbudowany wyświetlacz, choćby niewielkich rozmiarów.

Wszystkie dostępne alkomaty mają określoną liczbę pomiarów, po przekroczeniu której urządzenie  rozkalibrowane, i rzecz jasna, nie nadaje się do dalszego użytku przed wykonaniem kalibracji. Warto zatem zasięgnąć informacji, na ile badań określono wytrzymałość danego modelu alkomatu. Ponowna kalibracja przeprowadzana jest zazwyczaj w miejscu, gdzie dokonano zakupu urządzenia do pomiaru stężenia alkoholu. Usługa taka kosztuje najczęściej 50-100 zł. Warto zaznaczyć, iż często nie są to wcale wyspecjalizowane placówki, lecz np. sklep z oponami czy dowolnymi częściami samochodowymi, posiadający w ofercie również alkomaty.