Bardzo częstym problemem zdrowotnym, jaki wstępuje u naszych czworonogów jest kamień nazębny. To najczęstsze schorzenie dentystyczne, które może doprowadzić do wielu licznych i bardziej poważniejszych chorób jamy ustnej takich jak: zapalenie dziąseł, przyzębia, czy też parodontozy. Bardzo ważna wówczas jest prawidłowa higiena jamy ustnej psów. Jednak nie zawsze udaje się zapobiec wystąpieniu kamienia nazębnego. Jak można usunąć go?

Co to jest sanacja

Sanacja to zabieg czyszczenia jamy ustnej u psów, który polega na usunięciu kamienia nazębnego. Wówczas kamień ściągany jest osobno z każdego jednego zęba i także z kieszonek zębodołowych. Również podczas tego zabiegu usuwane są chore zęby. Podobnie jak u ludzi, również u psów w wyniku gromadzenia się osadu na zębach, odkłada się kamień. Dodatkowo niewłaściwa higiena jamy ustnej lub jej brak przyspieszają ten proces.

sanacja jamy ustnej

Przygotowanie pupila do sanacji

Po wstępnym przeglądzie pyska nasz pies zostaje zakwalifikowany do zabiegu. Następnie muszą być wykonane liczne badania, które przygotowują naszego czworonoga do zabiegu. Sprawdzane są dokładnie wszystkie parametry krwi oraz wykonywane są badania kardiologiczne. Dodatkowa przed zabiegiem weterynarz może zlecić kurację antybiotykową, która będzie zapobiegać powstawaniu infekcji w trakcie zabiegu. Jeżeli zachodzi taka konieczność to lekarz w trakcie narkozy wykonuje RTG kości szczęki lub żuchwy, by sprawdzić czy nie postały już zmiany w kośćcu.

Usuwanie kamienia nazębnego

Dawniej kamień nazębny usuwano mechanicznie, co powodowało bardzo poważne uszkodzenia szkliwa. Dlatego teraz podczas sanacji jamy ustnej wykorzystywane są skalery ultradźwiękowe. Urządzenia te wykorzystują mgłę wodną, która usuwa pod ciśnieniem osad oraz fragmenty kamienia nazębnego. Obecnie zabieg zawsze wykonywany jest w pełnej narkozie, ze znieczuleniem. Trwa on krótko, około pół godziny. Po ściągnięciu kamienia wykonywane jest polerowanie szkliwa, dzięki czemu powierzchnia zęba jest gładsza, co spowalnia proces zbierania się kamienia. Dodatkowo zaleca się fluoryzację oraz systematyczną higienę zębów naszego pupila, aby zapobiec ponownemu powstawaniu złogów kamienia.