Intensywnie eksploatowany samochód co pewien czas daje objawy zużycia poszczególnych elementów wyposażenia, co jest całkowicie naturalne. Zwracanie się w każdej takiej sytuacji do fachowca generuje wysokie koszty, dlatego, kiedy jest to możliwe, lepiej radzić sobie samemu, przynajmniej w kwestii identyfikacji problemu. Jednym z układów, który dosyć prosto można sprawdzić na własną rękę, jest układ zapłonowy.

Podstawowe objawy awarii

Niezależnie od elementu, który jest zużyty lub uszkodzony, niesprawność układu zapłonowego zwykle daje podobne objawy. Jednym z najczęstszych jest brak odpowiedzi silnika na próbę uruchomienia, jak również na dodawanie gazu (obroty rosną zbyt wolno). Ponadto, coraz częściej trzeba dolewać paliwa do baku. Powyższe objawy najczęściej oznaczają, że awarii uległa świeca zapłonowa, cewka lub przewód. Jak wykryć, w czym tkwi problem?

świece zapłonowe

Kontrola stanu świecy

Diagnozę najlepiej rozpocząć od cewek zapłonowych, gdyż ich sprawdzenie jest najprostsze. W tym celu warto skorzystać z omomierza, podłączanego do złącza OBD2. Urządzenie wskaże aktualną wartość rezystencji uzwojeń, którą należy porównać z wartością, jaką producent cewek wskazuje jako prawidłową dla danego modelu. Natomiast, jeżeli nie dysponuje się omomierzem, należy zajrzeć pod maskę, a następnie odkręcać cewki parami i zamieniać je miejscami. Jeżeli któraś z nich jest uszkodzona, problem z zapłonem będzie się przenosił na kolejne cylindry.

Jak sprawdzić, czy świeca zapłonowa działa prawidłowo?

Częściej niż cewki, zużyciu lub uszkodzeniu ulegają świece zapłonowe. Niestety kontrola ich sprawności jest nieco trudniejsza i bardziej czasochłonna, gdyż wymaga demontażu tych elementów. Ażeby dostać się do świec, trzeba najpierw odkręcić cewki oraz zdjąć przewody.

Mając w ręce wyjętą świecę zapłonową, najlepiej porównać ją z nieużywanym modelem. Jeżeli problem tkwi w uszkodzeniu elektrod lub gwinta, bez trudu się to dostrzeże. Ponadto, uwagę powinien również zwrócić poziom zabrudzenia świecy. Jeżeli jest mocno zanieczyszczona, prawdopodobnie to ona jest przyczyną kłopotów z zapłonem. Kiedy świeca jest czysta i wydaje się nieuszkodzona mechanicznie, warto sprawdzić ją poprzez uruchomienie ręczne. W tym celu, po odłączeniu akumulatora i demontażu wszystkich świec, sprawdzany element trzeba oprzeć o silnik i za sprawą pociągnięcia paska klinowego wprawić w ruch wałek korbowy. Jeżeli świeca jest w pełni sprawna, powinno to skutkować powstaniem wyraźnej iskry.

Jeżeli diagnoza cewek i świec nic nie wykaże, problem prawdopodobnie tkwi w przewodach, których w zasadzie nie sposób sprawdzić domowymi metodami. W takiej sytuacji pozostają dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to zwrócić się o diagnozę do fachowca. Można również od razu wymienić przewody zapłonowe wraz ze świecami i cewkami. Konieczność montażu nowych przewodów wymaga bowiem również wymiany pozostałych elementów.